Kupovina drveta

Moderatori: dejankuki, Trooper, Kristijan, Nedalm

Re: Kupovina drveta

Postod oboss na 13 Feb 2010, 22:37

eto mene do stublenice cim prodje sneg i uzecu ja ostatak. eto resenja.
Korisnikov avatar
oboss

Pridružio se: 16 Mar 2009, 22:47

Postod SiskoMarcetic na 14 Feb 2010, 17:46

Tip nije iz Stublenice već iz Brajkovca selo nadomak Lazarevca čuveno po šumama i očuvanoj prirodi.
http://www.youtube.com/watch?v=GypkmEUhHvQ&feature=related
Korisnikov avatar
SiskoMarcetic

Pridružio se: 02 Jan 2010, 14:05

Postod oboss na 14 Feb 2010, 19:54

ako je gradja dobra tj ako verujes tom kolegi da vredi videti posalji mi pp pa cemo se dogovoriti da odemo videti
Korisnikov avatar
oboss

Postod Rade031 na 26 Feb 2010, 21:46

Evo da ne otvaram novu temu, imam par pitanja:
Ne mogu da nadjem dasku 5cm debljine, a od 3 cm ima dosta suvog i dobrog drveta po selu... i to mi daju besplatno !
Zanima me valja li da dve daske od 3cm slepim i dobijem 6 cm debljine ?
Joha, Jasika i Jošika, koliko sam ja razumeo to je isto drvo ???
Jedna daska bi bila Josika, a odozgo isto ili nesto drugo?
Ovako bi to izgledalo :
Slika
Rade031

Pridružio se: 16 Nov 2009, 22:32

Postod oboss na 26 Feb 2010, 22:20

joha i jasika nisu isto drvo. joha je iz alnus sp. , a jasika je populus sp. joha je cesto korisceno drvo za telo gitara i to najcesce solid body, a jasika a posebno sa ovih prostora je koliko ja znam gotovo neiskoristiva za gradnju kvalitetnijih instrumenata. onu varijantu lepljenja samo naopako okrenutu tj dole tri dela a gore dva imas prisutnu u velikom broju gitara, jedino sto se za taj gornji deo uglavnom bira neko plemenitije drvo koje ima i estetski efekat. naravno nista te ne strecava da napravis laminat od vise slojeva ali iskreno ako zelis iole kvalitetnije parce instrumenta potrazi malo sire i deblje komade na kojima ces imati dovoljno mesa za obradu. javi se ako ti treba pomoc oko pronalazenja neke konkretne gradje
Korisnikov avatar
oboss

Postod Rade031 na 26 Feb 2010, 22:38

Sirina nije problem, mogu naci mozda i iz jednog dela, al je problem debljina... Od petice sam nasao samo hrast al je mnogo tezak.
Ne planiram da kupujem drvo u nekim firmama, vec da nadjem nesto od lokalnih stolara.
Koje bi mi drvo preporucili a da ga ima po kraju ? nasao sam lipu 30 godina staru, Jošiku- aj mi malo pojasnite koje je to drvo? tako ga zovu u nasim krajevima i kazu mi stolari da je dobro za gitare...Mozda bi mogao da nadjem i javor, jasen, divlju tresnju ili mozda krusku...
Rade031

Postod oboss na 26 Feb 2010, 22:50

zavisi koju gitaru hoces da pravis. za vrat ti je javor najbolji. nije losa ni kruska, a od egzota mahagoni. za telo kao sto rekoh sve zavisi sta pravis mada ako si u prilici mozes sebiidovoliti i eksperimentisanje. jasen , orah, kruska bi bili moj izbor. ako nadjes nekog "sarenog " javora mozes da ga ukombinujes kao top, ali to ti vec ulazim u tvoje vidjenje gitare. u svakom slucaju najbitnije je da je extra suvo drvo i da ima odgovarajuce dimenzije.
naravno ako si u prilici uvek biraj centralnu dasku plainsaw secenu ili neke riftsaw komade ako imaju dovoljno sirine
http://i49.tinypic.com/v3ol6x.jpg
Korisnikov avatar
oboss

Postod Rade031 na 26 Feb 2010, 23:19

Ok, hvala. Sutra idem u potragu pa da viim sta se nudi :D
Pokusacu da napravim Stratocastera. sta mislis o suvoj lipi ili jošiki ?
Necu mnogo da ulazem prvu u gitaru, ocu cisto da pokusam. Ako uspe :), za drugu cu vise ulagati !
Rade031

Postod Vladx na 03 Mar 2010, 22:57

Pozdrav svima... long time, no see... :cao:

Sto se tice kupovine drveta, gde mogu da nabavim kvalitetnu smrekovinu [spruce], kedrovinu [cedar] ili sekvoju [redwood] za acoustic top??

Hvala lepo..
Vladx

Pridružio se: 04 Feb 2009, 23:34

Postod Margos na 11 Maj 2010, 19:38

Da li je pametno nalepiti 2 daske ( 40 x 60 x 2 ) jednu na drugu i od toga napraviti telo za dzitru.U pitanju je lipa.
Korisnikov avatar
Margos

Pridružio se: 28 Okt 2009, 22:57

Postod oboss na 11 Maj 2010, 21:06

ne praktikuje se taj nacin dobijanja na debljini daske. popularan nacin je da se kao gornja ploca lepi neki od varijeteta figurativnog javora ili nekog drugog skupocenog, plemenitog ili po tonskim karakteristikama kvalitetnog drveta. i te gornje ploce su uglavnom 1/3 pa i manje od ukupne debljine gitare. dakle em je lipa meka i lagana i tonski nista extra ( da ne koristim tezi izraz) em je jos slepi po ploci i dobices dasku koju mozes koristiti u pcelarstvu ali za gradnju instrumenta tesko. sem naravno na experimentalnom nivou ili iz cistog ceifa. a vidim da su ti debljine daske 2 mm dakle i sa dve daske si ispod mere najveceg broja modela kojima je debljina uglavnom oko 45 mmm.
eto ispadoh ja babaroga. naravno ovo je samo moje licno misljenje
Korisnikov avatar
oboss

Postod NikolaNis na 12 Maj 2010, 08:05

U pravu si za upotrebu lipe u pčelarstvu, moj kolega je ozbiljan pčelar i baš nedavno je pravio nove ramove od lipe, oduševljen je kako je drvo dobro za obradu i za tu namenu.
Hteo sam reći da se slažem sa oboss-om, ne pravi se telo gitare na taj način, a on jeste babaroga samo pokušava da se sad izvuče :XD: :ziveli: .
nikola.custom.guitars@gmail.com

http://www.facebook.com/nikola.custom.guitars
Korisnikov avatar
NikolaNis
MF veteran

Pridružio se: 03 Maj 2007, 14:14

Postod oboss na 12 Maj 2010, 10:20

lipa je prava stvar za ramove u kosnicama. moj tast se bavi time pa sam ja to preko njega upoznao a ja sam koristio lipu za izradu mamaca voblera. super zamena za balzu. lagana je do bola kada je dobro suva.
hehe ovo za babarogu te moze izvuci samo tura pica :wink: :ziveli:
Korisnikov avatar
oboss

Postod NikolaNis na 12 Maj 2010, 14:15

Moj kolega je dodao da je pravio i nastavke i još jednom potvrdio pozitivna iskustva sa lipom i njenom obradom.
Tura pića odmah dođe, sigurno se vidimo kada se nekad uputim za Beograd, a i ti se javi ako dolaziš u ove južne krajeve... :ziveli: Mogao bi da poneseš i neku zanimljivu dasku rebrastog ili ptičijeg javora, možda neki mahagoni, čisto da ne dolaziš praznih ruku :XD: .
nikola.custom.guitars@gmail.com

http://www.facebook.com/nikola.custom.guitars
Korisnikov avatar
NikolaNis
MF veteran

Pridružio se: 03 Maj 2007, 14:14

Postod Margos na 12 Maj 2010, 19:16

Ladno sam i ja nasao tu lipu od lika koji pravi kosnice :mrgreen: Jbt!Pa napravio bih neko telo ali sve sto mogu da nadjem je ta lipa i hrast
Korisnikov avatar
Margos

Pridružio se: 28 Okt 2009, 22:57

PrethodniSledeći

Povratak na Izrada i odrzavanje muzickih instrumenata