Procesori za akustične gitare

Moderator: Kristijan

Procesori za akustične gitare

Postod viden na 19 Feb 2008, 00:16

Primetio sam u poslednje da se u radnjama mogu naći procesori za akustične gitare po prilično prihvatljivim cenama.
Sad, zanima me koliko su oni u stvari potrebni npr. nekome ko svira kao ja, preko razglasa i koga ne zanimaju "egzotični" efekti.
U stvari, hoću da pitam, koliko procesor može da doprinese da zvuk ozvučene gitare bude "puniji", odnosno prirodniji?
Šta se suštinski dobija procesorom (mislim generalno jer znam da ih ima mali milion i da se razlikuju i po ceni i po kvalitetu)?
viden

Pridružio se: 18 Jun 2006, 22:43

Re: Procesori za akustične gitare

Postod Rocket Roll na 19 Feb 2008, 01:01

Pa, primetio si koliko piezo zvuči grubo kada se ubodeš direktno u razglas?

Svakom ko svira neki oblik zabavne muzike (najšire shvaćeno!) treba više od jednog zvuka. Naročito kada svira pred publikom, i to duže od petnaest minuta! Znaš kako to ide - dešava se da publici pažnja odluta, uši im "otvrdnu"... Čak i ako se smeju i uživaju celo veče jer im sviraš pesme koje dobro znaju, često tebi samom zafali da ta pesma što više zvuči kao original. Onda ti treba ekvilajzer, i poneki efekat.

Drugo, ima pesama koje se nikako ne mogu svirati bez efekata... čak i kada je reč o pesmama sa akustičnom gitarom. "Desire" od U2 jednostavno ne zvuči kao "Desire" bez malo delayja i "suvog" EQa. Bajagin "Ruski voz" nije "Ruski voz" bez malo chorusa i reverba. Da i ne spominjemo zvukove dvanaestožičane gitare!

Osim toga, sa procesorom ćeš mnogo lakše moći da nastupaš, bez obzira kakvo je ozvučenje. Univerzalniji su priključci...

I snimanje je posebna priča - ne moraš da juriš i tražiš posebne DI boxove, možeš direktno u kompjuter...

Procesori imaju i štimer - pa ti je stalno "pod nogom"...

Sve u svemu, bolje je imati procesor pa ga povremeno koristiti nego ga nemati kada ti zatreba: "Ah, kako bi mi sada trebalo malo chorusa!"
Ne gubi vreme ovde, drugar - prava akcija je otišla drugde...
Korisnikov avatar
Rocket Roll

Pridružio se: 08 Jul 2006, 23:47

Postod viden na 19 Feb 2008, 08:41

Ljudi, pa ovo i nije tako loše :) .
Inače naslućivao sam ovakav odgovor, i mada moje ozvučene gitare u svom preampu imaju EQ pa se manje - više ne dobija previše suv i oštar ton, ipak ću gledati da nabavim jednu takvu stvarčicu.
Ne može da škodi :D .
Što se štimera tiče, ja koristim jednu od onih stvarčica-štipaljki koje se zakače na bilo koji akustični instrument, imaju svoj osvetljeni displej i vrlo su praktične. Na nekim gitarama imam štimer i u preampu tako da me prvenstveno interesuje "obogaćivanje" zvuka.
Aha, i još da pitam: u čemu je suštinska razlika između procesora za električne i procesora za akustične gitare?
viden

Postod dejankuki na 19 Feb 2008, 11:22

Manje vise to su iste stvari... npr chorus je chorus i u jednom i u drugom.. delay je ista stvar..
jedino EQ ima malkice razlicite frekvencije koje su date sa sredjivanje, kompresori, nema distorzije/gaina, ili je data neka veeeoma blaza verzija OD jednostavno parametri su prilagodjeni akusticnoj odnosno elektricno-akusticnoj gitari...
imas sasvim dovoljan broj procesora za akusticnu gitaru... npr T.C Electronic G-natural... koji jeste preskup ali kolko para tol'ko muzike... ili boss AD-3 ili cak korgovu pandorinu kutijicu..

mada mozes da uzmes tj. da ides i u pravcu nekih pedala, ne moras da razmisljas o procesorima...

bilo kako bilo razlike su u najvecem slucaju imanje/nemanje dist/gaina, EQ i u samim parametrima koji su dati..
We can't be lost, 'cause we don't know where we're going
but anyway, we are all going in the same direction.
Korisnikov avatar
dejankuki
Ćale - moderator

Pridružio se: 13 Avg 2007, 20:54

Postod Rocket Roll na 19 Feb 2008, 12:37

viden je napisao:...u čemu je suštinska razlika...

Kako reče Deki, razlika je mala ali je ipak ima - na procesorima za akustičnu gitaru često precizno možeš da podesiš ulazni EQ prema tipu magneta / ozvučenja na samoj gitari; uopšte, više pažnje je posvećeno ekvilajzerima (u odnosu na procesore za električnu gitaru); imaju "feedback control" (koji, koliko znam, nema ni jedan procesor za električnu gitaru); ima više opcija za "simulaciju druge gitare", dok procesori za električnu gitaru eventualno imaju imitaciju hambakera / singlecoil magneta, i ništa drugo.
Korisnikov avatar
Rocket Roll

Postod viden na 19 Feb 2008, 15:32

OK.
Hvala na informacijama.
Moraću da isprobam par komada i da vidim da li TO meni, ustvari, treba.
Ionako imam EQ na gitarama, a i razglasi ne oskudevaju u tome.
Simulacije drugih gitara me nešto i ne zanimaju jer mi je ugodnije (mada ne i praktičnije) da uzmem drugu gitaru.
Dakle, proba.
Uh, sad se setih.
A šta je sa onim simulacijama mikrofona, velikih tela...koje imaju procesori za akustične gitare?
Koliko je to stvarno upotrebljivo?
viden

Postod Rocket Roll na 19 Feb 2008, 15:40

Kao i uvek na procesorima - nađe se nešto upotrebljivo, nešto što je stvarno dobro, i ponešto što ti u životu ne treba.

Najbolje rade, koliko sam u toku, emulacije dvanaestožičane gitare.

Btw, pade mi na pamet - ako uzmeš Zoomov A2.1u, imaćeš kvalitet usnimka bitno bolji od onog što možeš da dobiješ integrisanom zvučnom, a bez potrebe da kupuješ posebnu zvučnu karticu (pošto A2.1u ima direktnu USB konekciju sa kompjuterom).

Poslušaj ga, pa proceni... mislim da mu je cena OK.

Slika
Korisnikov avatar
Rocket Roll

Postod Cilal Najed na 10 Jun 2008, 22:39

Ne znam kako ranije nisam nasao ovu temu, a za nju sam prilicno iskusan.
Sviram L.R.Baggs Para Acoustic D.I. i moram reci da je to odlicna sprava za instrumente koji imaju tipican piezo problem - odvratno tvrdog tona. Sa njim se svasta moze, ali mislim da "velicinu" tona ipak prvenstveno napravi pick up. Hocu reci, ne mozes ocekivati od pretpojacala previse. Vise ne sviram piezo, ali vise nego bogat eq L.R.Baggs-a mi olaksava zivot na bini cak i sa magnetom (fishman rare earth humbucker).
Preporucio bih i Hartke Acoustic Attack koji sam vec preporucio mom gitaristi i prezadovoljan je. Cena je veoma prihvatljiva, a on prilicno udebljava. Mana Hartkea je sto zadate frekvence ne mozes da ukidas vec samo da dodajes. Zaobilazio bih izvikani Fishman koji je preskup za to sto nudi.
Ali sve ovo je namenjeno instrumentima bez preampa.
Ako imas vec preamp u gitari, a simulacije te neinteresuju (moj covek) mislim da se neces preterano oduseviti.
Onda ti ostaju samo procesori koji vode pricu na sasvim drugu stranu.

p.s. ako zelis da probas mogu ti omoguciti L.R.Baggs i Hartke
Dve noge loshe...
Korisnikov avatar
Cilal Najed

Pridružio se: 24 Apr 2008, 18:47

Postod viden na 10 Jun 2008, 23:49

Pa sad, što se tiče procesora od toga sam odustao.
Jednostavno sam shavatio da meni nisu potrebni, naročito za gitare s najlon žicama koje najviše sviram. Kako mi treba čist, akustičan, pun zvuk ponadao sam se da će neki procesor tome doprineti.
Nažalost sve ono što je korisno (meni) na procesorima već imam na razglasnoj mikseti.
Interesanti su neki efekti i simulacije ali mi to apsolutno nije potrebno.
A inače, kvalitet tona sam rešio tako što sam napravio gitaru po mom ukusu i sa senzorima u kobilici ali i u kanalima u telu.
Bio je eksperiment ali ispade pun pogodak. (viewtopic.php?f=18&t=1334&st=0&sk=t&sd=a&start=60)
viden

Postod Sava na 11 Jun 2008, 09:00

Nemam iskustvo sa procesorima, ali koristim neke pedale. Trenutno imam gitaru pasivno ozvučenu magnetom preko otvora pa to ubadam u Behringer V-TONE ACOUSTIC ADI21 koji mi je koristan zbog postizanja optimalne ekvalizacije (moguće je namestiti i jazz ili električni zvuk), a takođe i za ubijanje povratne sprege. Sprava ima i mogućnost odspajanja mase što može da bude jako korisno na sceni za ubijanje bruma iz mreže, a ima i mogućnost blende. Direktna je kopija Sans Ampa, ali malo muti zvuk. Koristim reverb ili delay i to Behringer DD-100 jer bolji nemam, a ovaj je korektan. Još dodajem Rocktron chorus Deep Blue koji je nežan i fantastično odgovara akustičnoj gitari, topla preporuka. Dobro je ponekad dodati i kompresor. Prema tome procesor koji ima sve ove opcije bi verovatno dobro završio posao. I uzgred, najčešće sviram "na suvo" jer samo je to pravi zvuk akustične gitare koji je nezamenjiv i najlepši zvuk gitare uopšte.

Napomena: koristim tkzv. western gitaru sa metalnim žicama.
Sava

Pridružio se: 27 Feb 2007, 13:34

Postod Cilal Najed na 11 Jun 2008, 22:32

Videne, mnogo je lepa gitara!
Zanima me koje piezo senzore si stavio i koliko komada? Ako nije tajna na kojim pozicijama su? Koje pretpojacalo si ugradio?
Dve noge loshe...
Korisnikov avatar
Cilal Najed

Postod viden na 12 Jun 2008, 08:27

Piezo senzori su "mojih ruku delo". Inače,radi se o "SPARKLER" titanijumskim piezo-elementima koji se inače koriste u medicinskim ultrazvučnim aparatima (provalio sam da prenose najširu tonsku sliku).
Šest komada su ugrađeni u kobilicu ispod svake žice (ali ne ispod samog sedla nego u drvo) ostala tri u kanale izrađene u telu: dva napred ka širem delu gitare i jedan pozadi (iza kobilice).
Pretpojačalo je takođe "hand made" :) i tu nisam hteo da komplikujem velikim brojem ton blendi (samo VOLUME i TONE).
Inače i ja imam najgora iskustva s Fishman ozvukom (previše para - premalo zvuka). To važi i za pickup-ove i za preampe i procesore.
Jedino je dobro to što sam prvo naleteo na Fishman, onda nisam bio zadovoljan pa sam sam krenuo da sam tražim bolja rešenja :) .
viden

Postod Cilal Najed na 12 Jun 2008, 22:37

Verujem da odlicno radi. Verovatno bih i ja tako postavio senzore, posle dobrog eksperimentisanja. Vrlo me zanima kako zvuce samo ta dva napred u kanalima... Mislim, nisam postavio konkretno pitanje vec bih voleo da sam bio na tvom mestu kada si se igrao... I ja sam razmisljao o izradi irskog buzukija na tu foru + magneti! Nasao sam toliko lepih primeraka na netu, da mi se vec dugo mota po glavi i sama izrada. Najveci problem mi je prostor, ali sad da ne odemo u off topic...
Umalo da zaboravim! Gde si nabavio te senzore?
Dve noge loshe...
Korisnikov avatar
Cilal Najed

Postod viden na 13 Jun 2008, 13:16

Nažalost, jedini način da se do toga dođe u Srbiji je rasturiti neki medicinski ultrazvučni aparat (mislim konkretno na ove senzore koje ja koristim).
Jedan prijatelj me pre izvesnog vremena snabdeo izvesnom količinom kupivši ih u Francuskoj (u nekoj radnji u kojoj se prodaju elektronski delovi). Sada se već ta zaliha prilično istanjila tako da već razmišljam šta ću raditi kod svojih sledećih "projekata".
Ili ću juriti neke ljude po inostranstvu, ili rashodovane ultrazvučne aparate po Srbiji :lol: .
A što se tiče rasporeda senzora u gitari, ti napred i onaj iza kobilice imaju ulogu samo da skupljaju "boju drveta". Dinamika i konkretna definicija tona dolaze iz senzora u kobilici (oni su baš tamo gde se vibracija kobilice prenosi na gornju ploču - tj. tamo gde nastaje zvuk).
Sami senzori koji su napred zvuče pomalo potmulo ali u kombinaciji sa ovima u kobilici daju jako lep ton.
viden

Postod Cilal Najed na 13 Jun 2008, 15:30

Hvala na odgovoru, pretpostavljao sam da je tako...
Dve noge loshe...
Korisnikov avatar
Cilal Najed

Sledeći

Povratak na Akusticna i klasicna gitara