Gitaristi narodne muzike

Moderator: Trooper

Re: Gitaristi narodne muzike

Postod sinisake na 04 Sep 2008, 22:34

Bojim se da ce ovaj sund narodnu muziku do korena unistiti.

Evo, i mene savatao neki stra' ...
http://soundcloud.com/sinisake

Jos uvek ziv sa livadskim cvecem i ruzama + JA kad neko vice to me mnoogo nervira...
Korisnikov avatar
sinisake
The original one

Pridružio se: 04 Jun 2008, 01:10

Postod pipistrello na 04 Sep 2008, 22:56

Duane je napisao:naravno da nece unistiti, preti tome, ali je recimo daleko dok god nam je mikija tadica vladeta stefanovskog toleta i slicnih...

pa znam ja da nece,ali narodna muzika je nekada imala vecu popularnost od granda.Nekada je bila tradicija da se narodna muzika svira na svadbama,slavama...a danas svako slavlje se proslavlja uz Sikija i Mikija.Meni nekako nedostaju svadbe sa becarcima...jednostavno covek je uz njih mogao da popije a da mu ne bude posle muka :lol:
sinisake je napisao:
Bojim se da ce ovaj sund narodnu muziku do korena unistiti.

Evo, i mene savatao neki stra' ...

:lol:
Respirate bene,
mettete bene la voce,
pronunciate chiarramente,
e vostro canto sara perfetto!
Korisnikov avatar
pipistrello

Pridružio se: 15 Jul 2008, 14:45

Postod sezam na 06 Sep 2008, 15:53

sinisake je napisao:Ja lepo kazem: gusle su autenticni srpski narodni instrument, i tu nema nekih narocitih skala, samo cista hromatika, 1/4 stepena i tako to, usi bole... :mrgreen:

Koji je to balkanski moll?

Oni koji su svirali pravu narodnu muziku ostali su u bedi i zavrshili su bez para, tako da nije bash ono za rock se zivi a od narodnjaka se zivi

Pravo zboris. Ali kad odaberes da ti muzika bude profesija u Srbiji, odabrao si zajeban, govnav put, i tesko je ici tim putem, a ostati potpuno cist. :wink:
Ako ti je muzika samo hobi, onda je vec lakse da budes moralno superioran, je li? :wink:

U svakom slucaju, to kukanje zbog upliva orijentalnih motiva u nasu muziku mi nikad nije bilo jasno. To je potpuno normalno, i sto se mene tice, i pozeljno.

Slusajte kako ovo lepo zvuci, duboko spiritualno i istocnjacki senzualno u isto vreme: :mrgreen:

Ko je majstor on je majstror, svaka čast. Počev od flažoleta, do harmonije. Izvodjenje vrhunsko.
sezam

Pridružio se: 15 Avg 2008, 15:39

Postod sezam na 11 Sep 2008, 18:57

Neko je tražio da mu objasnim balkanski mol.... To je molska lestica na kojoj se zasnivaju mnoge melodije balkanskog folklora. To je molska lestvica sa velikom /tj. dorskom/ sekstom /I - VI stupanj/ i hromatski povišenim IV stupnjem. Ako od tona "a" pravimo lesticu ona će glasiti:
a, h,c, dis,e, fis,g, a. Ovde sam odvojio cele stepene sa dva slovna mesta. Kao što se vidi polustepeni su izmedju II i III; IV i V; VI i VII. Ali zato izmedju tonova c i dis imamo prekomernu sekundu ili 1,5 stepen. Kada je odsvirate biće Vam mnogo jasnija balkanska muzika, ali i muzika ovih prostora. Preporučio bih da odsvirate, na gitari, od tona A na III žici sa 1. prstom, 3-ćim, ton H, 4-tim ton C, 3-ćim ton Dis, 4-tim ton E, na 2-goj živci; 1-vim ton Fis,2-gim ton G i 4-tim ton A, svi na prvoj žici. Samo sviranje ove skale daće odgovore na mnoga pitanja zašto je u stvari muzika ovih prostora takva. Narodna muzika balkanskih naroda uopšte u svojoj melodici ima mnogo posebnih karakteristika koje upućuju na postojanje još mnogo različitih lestvica. Mene lično sviranje ove lestice prosto tera u nepravilan ritam ili čak mešoviti, tako da obavezno nešto i proistekne u recimo najprostijih 7/8, sa karakterističnim H- durom, te mi daje mnogo melodijskih kombinacija.
sezam

Postod sinisake na 11 Sep 2008, 19:09

Blagodarim, ja sam priupitao.
Pa ovo ja koristim relativno cesto, samo nisam znao da se tako zove, sustinski su to tonovi harmonskog e-molla.
Tako to ide, ako znate durske i molske skale, znate i (skoro) sve druge, samo im imena jos ne znate. :wink:

Jos uvek ziv sa livadskim cvecem i ruzama + JA kad neko vice to me mnoogo nervira...
Korisnikov avatar
sinisake
The original one

Postod sezam na 11 Sep 2008, 20:35

sinisake je napisao:Blagodarim, ja sam priupitao.
Pa ovo ja koristim relativno cesto, samo nisam znao da se tako zove, sustinski su to tonovi harmonskog e-molla.
Tako to ide, ako znate durske i molske skale, znate i (skoro) sve druge, samo im imena jos ne znate. :wink:

Želeo sam da sam dodješ do tog zaključka. Bravo. Ima tu još dosta toga, kada je u pitanju balkanska muzika.
sezam

Postod buki85 na 12 Sep 2008, 01:01

sezam je napisao:Neko je tražio da mu objasnim balkanski mol.... To je molska lestica na kojoj se zasnivaju mnoge melodije balkanskog folklora. To je molska lestvica sa velikom /tj. dorskom/ sekstom /I - VI stupanj/ i hromatski povišenim IV stupnjem. Ako od tona "a" pravimo lesticu ona će glasiti:
a, h,c, dis,e, fis,g, a. Ovde sam odvojio cele stepene sa dva slovna mesta. Kao što se vidi polustepeni su izmedju II i III; IV i V; VI i VII. Ali zato izmedju tonova c i dis imamo prekomernu sekundu ili 1,5 stepen. Kada je odsvirate biće Vam mnogo jasnija balkanska muzika, ali i muzika ovih prostora. Preporučio bih da odsvirate, na gitari, od tona A na III žici sa 1. prstom, 3-ćim, ton H, 4-tim ton C, 3-ćim ton Dis, 4-tim ton E, na 2-goj živci; 1-vim ton Fis,2-gim ton G i 4-tim ton A, svi na prvoj žici. Samo sviranje ove skale daće odgovore na mnoga pitanja zašto je u stvari muzika ovih prostora takva. Narodna muzika balkanskih naroda uopšte u svojoj melodici ima mnogo posebnih karakteristika koje upućuju na postojanje još mnogo različitih lestvica. Mene lično sviranje ove lestice prosto tera u nepravilan ritam ili čak mešoviti, tako da obavezno nešto i proistekne u recimo najprostijih 7/8, sa karakterističnim H- durom, te mi daje mnogo melodijskih kombinacija.

A ja bi u tom karakteristicnom H-duru svirao sledece tonove-H,C,DIS,E,FIS,G,A,H
buki85

Pridružio se: 16 Jul 2008, 01:49

Postod sezam na 15 Sep 2008, 19:42

buki85 je napisao:
sezam je napisao:Neko je tražio da mu objasnim balkanski mol.... To je molska lestica na kojoj se zasnivaju mnoge melodije balkanskog folklora. To je molska lestvica sa velikom /tj. dorskom/ sekstom /I - VI stupanj/ i hromatski povišenim IV stupnjem. Ako od tona "a" pravimo lesticu ona će glasiti:

A ja bi u tom karakteristicnom H-duru svirao sledece tonove-H,C,DIS,E,FIS,G,A,H

Ali onda nisi u H-duru, ako sviraš te tonove.
sezam

Postod buki85 na 15 Sep 2008, 22:28

nego?
buki85

Postod sezam na 17 Sep 2008, 12:41

buki85 je napisao:nego?

Ako sviraš H dur kreni od tona H, pa poštuj da izmedju 3 i 4 imaš polustepen kao i izmedju 7 i 8 i onda ćeš doći do zaključka.
sezam

Postod buki85 na 17 Sep 2008, 16:16

Druze aj da se ne zanosimo oko nekih gluposti,znam ja sta hoces da kazes.Odsviraj tonove koje sam ja napisao pa odsviraj H dur,videces kako se savrseno uklapa.Recimo vlatko svira 7/8 oro kroz te tonove samo sto ne ide iz H,nego iz C. Pa naprimer kalajdzisko oro ide u D duru i svira kroz standardan dur pa onda svira imrpovizaciju u E duru kor sledece tonove E,F,Gis,A,H,C,D,E stim sto vlatko dodaje jos neke tonove jer ne bi on dzabe bio tatko gitarovski :D
buki85

Postod sinisake na 17 Sep 2008, 18:42

Nesporazum je ovde u tome sto buki85 prica o H-dur akordu, a sezam o H-dur tonalitetu.

A sviranje odredjenog akorda ne mora da znaci da se nalazite u istoimenom tonalitetu, zar ne?

To svi znamo, je li?

:mrgreen:

Korisnikov avatar
sinisake
The original one

Postod buki85 na 18 Sep 2008, 00:03

sinisake je napisao:Nesporazum je ovde u tome sto buki85 prica o H-dur akordu, a sezam o H-dur tonalitetu.

A sviranje odredjenog akorda ne mora da znaci da se nalazite u istoimenom tonalitetu, zar ne?

To svi znamo, je li?

:mrgreen:

Naravno.Mada i ovo sto sam ja rekao ja H dur tonalitet.Ta skala se koristi puno u mizici balkana.Pola mekedonskih ora idu kroz takve skale.A vidim i vlatko ih voli :D a i ja ih volim :D
buki85

Postod sinisake na 18 Sep 2008, 00:05

Naravno.Mada i ovo sto sam ja rekao ja H dur tonalitet.

Sad stvarno ne znam na sta mislis. :?: :?: :?:

Imamo kanda neki terminoloski nesporazum opet. :)

Posto tonovi: H C Dis E Fis G A h nisu tonovi h dura, kao skale, tonaliteta...

Korisnikov avatar
sinisake
The original one

Postod buki85 na 18 Sep 2008, 00:11

sinisake je napisao:
Naravno.Mada i ovo sto sam ja rekao ja H dur tonalitet.

Sad stvarno ne znam na sta mislis. :?: :?: :?:

Ma ni ja neznam :D Pa gledaj sta sam hteo reci-ako odsviras gore pomenute tonove-da se ne ponavljam-ti si u H-dur tonalitetu.Recimo picis improvizaciju pratnja bi bila sledeca-H dur,A mol,C dur,E mol7 i tako dalje....ali poenta je da si u Hdur tonalitetu.To sam hteo reci.Razumes li sada?
buki85

PrethodniSledeći

Povratak na Narodna muzika