Odnos procesor/pojacalo

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
alfonso

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 07 Dec 2015, 16:00

Evo ovako. Da osvezim sve sto je pisano.
Imao sam dobar razgovor sa svojim starim,koji mi je rekao da osposobim ono pojacalo za rad i da stedim pare za lampu. Rekao je da to vredi da se popravi jer je dobro pojacalo,plus ostace mi kao uspomena na kraju krajeva. Sentimentalna vrednost (plus on voli cinjenicu da ga je kupio od B. Kockice pa to ti je :) ) i sve to su me ubedili da prvo to odradim. Uz svo duzno postovanje svima na svetu, dobio sam dosta dobrih saveta i hvala svima (ne samo vezano za ovu temu) stari je stari :)
Tako da eto neki epilog je da cu popraviti trenutno pojacalo i stedeti polako za lampasa. Nije na odmet imati oba :)
Pozdrav svima!
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire

nebeskacarica

Post by nebeskacarica » 06 Feb 2017, 17:48

Ima li neko s foruma Roland Blues Cube 30W? Kakva su iskustva? Gledao sam neke revizije na YouTube i postove na drugim forumima i meni to zvuči moćno, baš zgodno za muziku koju bih i svirao (blues, rock, contrey, funky...).
U planu mi je da u toku 2017 najzad kupim neko bolje pojačalo i ovog Vox Pathfindera 15R na kome sad sviram stavim u drugi plan ili poklonim nekome. Prvo sam za cilj postavio Peavey Classic 30 ili Blues Junior ali oni su mi za vežbanje u gajbi preglasni, a Blues Cube iako je 30W i ima zvučnik 12, poseduje spasonosni potenciometar za vatažu.
Nov je kod nas 560 - 590€, što nije ni nedostižno. A računam, ako dođe do potrebe, relativno lako bi se dao i unovčiti.
Ipak, dilemu pravi večito pitanje je li to to i isplati li se dati 600€ za njega umesto kupiti nekog polovnog dobrog lampaša. Ili dodati još 50€ pa kupiti Peavey Classica 30 novog. Ili...

https://www.roland.com/global/products/blues_cube_hot/

Rockatansky

Post by Rockatansky » 06 Feb 2017, 18:03

Ma kada vec dajes tolike pare kupi lapmasa, mislim da se moze birati za toliko...
Pobednici pobedjuju pre nego sto krenu u bitku, dok gubitnici prvo idu u bitku, pa tek onda pokusavaju da pobede.
Sun CU

clapton

Post by clapton » 06 Feb 2017, 19:29

Blues Cube je dobar za 300, max 400e. fino pojacalo ali izgubices pare. bolje uzmi nekog starog Kjuba (60, 80) za 200e kad vec oces tranzistorca.
https://soundcloud.com/emdblues

nebeskacarica

Post by nebeskacarica » 06 Feb 2017, 21:15

Ne, neću tranzistorca, hoću lampaša, a jedino tranzistorsko koje bi moglo doći u obzir je Blues Cube jer je toliko nahvaljeno i načinjeno da zvuči što približnije kao lampaš. I zbog tog potenciometra za watažu, to je dosta zgodno za potrebe vežbanja u kućnim uslovima. Iz tih razloga je uzet u razmatranje.
A nema potrebe da spuštam ni iznos na 200€ kad već mogu dobaciti do 400-500 bez problema, pa i više, ako bi baš imalo smisla.
Na kraju će biti ipak lampaš, ali želeo sam čuti mišljenja baš konkretnije o ovom Rolandovom pojačalu.

Baba Slim
MF veteran

Post by Baba Slim » 06 Feb 2017, 21:22

Za te pare uloviš polovan Classic 30 koji si pomenuo i ćao. Tiho radi kako radi, ali za svirku sabija. Meni je to preglasno, ali ako ti se sviđa, go for it.
Dersu Uzala wrote:Fuzz je efekat kojeg se nesviraci drze kao pijan plota.

nebeskacarica

Post by nebeskacarica » 06 Feb 2017, 21:28

Peavey Classic 30 mi je i neka prva želja, na njemu sam i svirao neke svirke svojevremeno i baš je moj Fender radio na njemu samo tako. Ali verovatnije nov, ne polovan. I opet, ostaje problem sa preglasnošću za home varijante.
Što se tiče Roland Blues Cube-ta, zanimljiv mi je ovaj rivju - poređenje sa Blues Juniorom Jr III Amplifier.
Iako je tip dao prednost Rolandovom čudu, meni bolje zvuči Fenderevo pojačalo, nekako je svetliji i više vintage ton:

Rockatansky

Post by Rockatansky » 06 Feb 2017, 23:09

Gledao sam ovo, super zvuci kao lampas ali tiliko i kosta. Tako da mi to opet nekako nema smisla. Ja sam neki dan pazario neki Laney lampas ali 15w. Ne znam ni sam koliko je to zaista glasno jos ga nisam isprobao bas odpanjenog.... Ali ima i ulaz 1w i to sam isprobao za kucne uslove i migu reci da vredi. Vrh zvuk a nije preglasno...
Pobednici pobedjuju pre nego sto krenu u bitku, dok gubitnici prvo idu u bitku, pa tek onda pokusavaju da pobede.
Sun CU

tommytigh77

Post by tommytigh77 » 07 Feb 2017, 03:06

Meni je i dalje neshvatljiva ta priča ''preglasno mi za kućnu varijantu''. Pa ima valjda volume pot pa se smanji. Ja vežbam kući na Classic 30 i kad ga pojačam na goli minimum, tek koliko da se uopšte čuje, i dalje radi bolje od bilo kog pojačala male snage koje sam ikad probao. Ja sam mišljenja da, okreni-obrni, ispod neke odredjene snage ne može da se napravi ozbiljan ton, pa i ne treba žrtvovati budžet za to, boljeili uzeti neki procesor ili softver za po kući, ili uzeti pojačalo na koje možeš da se osloniš na svirkama, a kući ga smanjiš, prekriješ ćebetom, šta god.
''People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.'' - Isaac Asimov

nebeskacarica

Post by nebeskacarica » 07 Feb 2017, 15:27

tommytigh77 wrote:
07 Feb 2017, 03:06
Meni je i dalje neshvatljiva ta priča ''preglasno mi za kućnu varijantu''. Pa ima valjda volume pot pa se smanji. Ja vežbam kući na Classic 30 i kad ga pojačam na goli minimum, tek koliko da se uopšte čuje, i dalje radi bolje od bilo kog pojačala male snage koje sam ikad probao. Ja sam mišljenja da, okreni-obrni, ispod neke odredjene snage ne može da se napravi ozbiljan ton, pa i ne treba žrtvovati budžet za to, boljeili uzeti neki procesor ili softver za po kući, ili uzeti pojačalo na koje možeš da se osloniš na svirkama, a kući ga smanjiš, prekriješ ćebetom, šta god.

Haha...ovo s ćebetom ti je dobra fora, to nisam probao nikad i moraću čim ga kupim. Samo, zar time ne povećavamo šansu pregrejavanja ampa?
Računam, ako sviram na Classic-u 30 na minimumu, na recimo 10% Volume to je kao da sam ga uključio u bilo koji razglas i smanjio skoro da kraja, ne može na toj snazi da "proradi", nema šanse za neki prirodni gain i to? Ako se varam, tim bolje za mene jer on mi se sve više vraća na prvo mesto favorita.
Imao sam VOXAC4TV i to je bilo odlično rešenje za kuću, staviš iza 23h na 0,5W i sviraš a imaš i dalje taj puni ton. Ali opet, kad hoćeš s njim na probu / svirku, zaboravi klin jer da bi se on čuo uz bubnjeve mora biti napanjen bar na 65%.

tocilj

Post by tocilj » 07 Feb 2017, 21:28

Moja preporuka Laney Lionheart. Jedno od najboljih lampaša danas, a često nalete na KP po pristojnoj ceni.

Baba Slim
MF veteran

Post by Baba Slim » 07 Feb 2017, 21:49

@nebeskacarica: Verujem da se tommy šalio za ćebe (a možda i nije) :lol:

Šalu na stranu... nisam baš siguran na šta si mislio ovim:
Računam, ako sviram na Classic-u 30 na minimumu, na recimo 10% Volume to je kao da sam ga uključio u bilo koji razglas i smanjio skoro da kraja, ne može na toj snazi da "proradi", nema šanse za neki prirodni gain i to? Ako se varam, tim bolje za mene jer on mi se sve više vraća na prvo mesto favorita.
Ali, ako mogu da naslutim o čemu se radi, rekao bih ti da je potrebno poprilično jako da pojačaš volume na klin kanalu da bi dobio crunch lampi...u zavisnosti od magneta, možda i preko 5-6, a veruj mi - to je toliko glasno da bi odlepio, što od glasnoće, što od sreće. :lol: Dakle, klin hedruma i više nego što ti treba za live aplikaciju s glasnim bendom.

Inače, Classic 30 ima i svoj drive kanal, koji uopšte ne radi loše i u sobnoj tihoj primeni, a na glasno kida. Koliko se sećam, meni je taj drajv daleko bolji od recimo drajv kanala na pomenutom Lionheart-u, koji fakat jeste dobro pojačalo, klin naročito.
Dersu Uzala wrote:Fuzz je efekat kojeg se nesviraci drze kao pijan plota.

ProfessorBaltazar

Post by ProfessorBaltazar » 07 Feb 2017, 22:50

Sto, kad moze Hetfield i ekipa, sto ne bi mogli i ostali (vizavi ćebeta). Cesto se koristi za damping.

nebeskacarica

Post by nebeskacarica » 09 Feb 2017, 21:54

Baba Slim wrote:
07 Feb 2017, 21:49
Ali, ako mogu da naslutim o čemu se radi, rekao bih ti da je potrebno poprilično jako da pojačaš volume na klin kanalu da bi dobio crunch lampi...u zavisnosti od magneta, možda i preko 5-6, a veruj mi - to je toliko glasno da bi odlepio, što od glasnoće, što od sreće. :lol: Dakle, klin hedruma i više nego što ti treba za live aplikaciju s glasnim bendom.
Da, na to sam mislio kad sam rekao "prirodni gain". Odsvirao sam jednu svirku na pozajmljenom pojačalu od kolege iz benda svojevremeno na njemu, uključen baš u klin kanal i otpanjen do pola i bilo je jebeno glasno a i dalje je nekako izlazio klin čistak iz njega.

Pojavio se jedan zanimljiv oglas, čovek kaže da su originalne lampe u njemu a u vezi s tim atenuatorom napisao mi je "Ne vidi se na fotografiji, potenciometar je na samom atenuatoru, ne mora nista da se otvara, samo se pridje sa zadnje strane pojacala".
Ako to zaista šljaka kao neki smanjivač wataže, to je baš zgodno i za kućnu primenu.

http://www.kupujemprodajem.com/Peavey-C ... id=1817944

bancika

Post by bancika » 10 Feb 2017, 00:14

vidi se na jednoj slici, stavio iza onaj car's speaker soak. U sustini je L-pad od 20$, stavljen u kutiju i doticni Carl ga naplacuje 50$ (cak je ista maska koja dolazi uz l-pad). Radi to, samo je najbazicniji moguci atenuator. Na nizoj snazi gubi dosta visokih.

http://www.parts-express.com/speaker-l- ... m--260-260
Spoiler:
Image

Post Reply