Tablet umesto "kupusare" alias sveske sa tekstovima...

Razglasni sistemi, monitoring, ponašanje na bini, tonska proba...

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
Daka

Tablet umesto "kupusare" alias sveske sa tekstovima...

Post by Daka » 30 May 2015, 11:15

Dragi prijatelji,

shvativši, posle nekog vremena, da bi mi podsetnik u vidu tableta sa tekstovima bio mnogo praktičniji od (ma koliko dobro organizovane i uredne) "kupusare", rešio sam i da nabavim jedan.
Imate li neki savet iz ličnog iskustva?

Tip tableta. Format teksta (pdf, word, neki interni sistem kreiranja dokumenta itd.)

Ah, da. I stalak i držač za tablet. Postoji li takvo nešto?

Hvala unapred.

komil

Re: Tablet umesto "kupusare" alias sveske sa tekstovima...

Post by komil » 31 May 2015, 14:22

Ja sam video Kindle za te potrebe jednom, drastično bolja preglednost nego tablet, to je veoma slično papiru.
"Ja gitarsku opremu poštujem više nego neke ljude". (M. Bugarski)

Daka

Post by Daka » 01 Jun 2015, 10:23

Za Kindle nisam znao, do sada... :) Hvala na preporuci.

Međutim, želeo bih i jare i pare. Ako već kupujem neki uređaj tog tipa, voleo bih da ne služi samo kao podsetnik sa tekstovima na svirkama nego da ga koristim i za drugu multimediju (da ima Wi-fi i, recimo, hdmi izlaz, browsere i još neke sitne aplikacijice). Pritom polovni Kindle sa displejom od 6" košta oko 50-80€ (sudeći po oglasima) a neki skroman / klasičan tablet (i to sa 10" displejom plus futrola plus tastatura) se kreće do 50€.

Jedino ne znam koji tablet uzeti. Odnosno, ima li tu nekih caka za koje kolege znaju, iz iskustva.

No, u pravu ste... Vidljivost i preglednost koju ima Kindle je stvarno neuporedivo bolja :cry: :cry:

Kristijan
Uvaženi član

Post by Kristijan » 01 Jun 2015, 11:05

Шта год да одабереш, да знаш да постоји и држаш за паметне телефоне, па уз адекватно подешавање ова 2 држача могу да покрију све димензије портабл уређаја.

Иначе, свеска купусара јесте најгоре решење, али има једно мање више класично, а доста срећније решење. Текстове пишем/штампам на засебним листовима, а пакујем их у оне најлонске футроле (то је оно што свака шалтеруша зове "гаће") што имају перфорацију за класере, и користим оне тање класере са рикном до 4 cm ширине. Ту се онда лако текстови издвоје и поређају у жељеном редоследу.

Daka

Post by Daka » 01 Jun 2015, 11:56

Kristijan wrote:Шта год да одабереш, да знаш да постоји и држаш за паметне телефоне, па уз адекватно подешавање ова 2 држача могу да покрију све димензије портабл уређаја.

Иначе, свеска купусара јесте најгоре решење, али има једно мање више класично, а доста срећније решење. Текстове пишем/штампам на засебним листовима, а пакујем их у оне најлонске футроле (то је оно што свака шалтеруша зове "гаће") што имају перфорацију за класере, и користим оне тање класере са рикном до 4 cm ширине. Ту се онда лако текстови издвоје и поређају у жељеном редоследу.
Da, da... Probao i tako ali "negujem" malo drugačiji sistem slaganja repertoara. Tablet bi znatno pojednostavio celu stvar. Ubrzao reagovanje na "želje i čestitke" a i kad poželim promenu atmosfere - cap! Dva poteza i već imam pred sobom podsetnik za naredni set pesama (koji opet nije "zacementiran" na papiru nego podložan promeni uvek i u svako doba). Dakle, olakšano editovanje repertoara a o raznim "didaskalijama" i žvrljotinama da i ne govorim :). Jedino mi fali iskustvo sa tabletom; Kako da ga nakačim na stalak i rukujem s' njim dovoljno vešto a imam i nedoumicu oko toga da li će biti dovoljno dobra preglednost itd.

P.S. Sviram akustičnu gitaru i pevam, dakle, ruke uglavnom zauzete :). Pored mene, ima još dvoje u bandi i svi pevaju. Po jedan tablet svakom i eto miline. Svi usaglašeni i svima tekstovi i "upute" pred nosom.

komil

Post by komil » 01 Jun 2015, 12:10

Ma i kupusara je bolje rešenje nego ovo moderno kad bulje i čkilje u mobilni telefon sitnog ekrana - to je meni ružan prizor. Još kad reflektori zviznu pa moraju da gledaju iz samo posebnih uglova...
"Ja gitarsku opremu poštujem više nego neke ljude". (M. Bugarski)

Daka

Post by Daka » 01 Jun 2015, 15:13

komil wrote:Ma i kupusara je bolje rešenje nego ovo moderno kad bulje i čkilje u mobilni telefon sitnog ekrana - to je meni ružan prizor. Još kad reflektori zviznu pa moraju da gledaju iz samo posebnih uglova...
Pa, mislim da je 10" displej na tabletu sasvim OK spram 4-5" displeja na mobilnom.

Interesantno je ovo za reflektore. Nisam o tome razmišljao. Mada, reflektore ređe srećemo - samo kad su binske svirke po tim raznoraznim manifestacijama.
U tom slučaju i nema neke potrebe da tekstovi budu "na gotovs". Unapred se spremi program i odvozi sat-dva i ćao pa ako treba poneti papir kao podsetnik, to nije problem.
Takođe, u klubovima (dobro, jeste, klubovima a, u stvari, daleko češće lepim i manje lepim lokalima, kafanicama, baštama, terasama, bircuzima, splavčićima i kojekakvim špajzovima i drugim Neidentifikovanim Ugostiteljskim Objektima, galerijama, salama domova kulture, privatnim kućnim i dvorišnim ambijentima itd.) u 99% slučajeva koriste (ako uopšte imaju rasvetu) to neko obojeno i usmereno svetlo koje uopšte ne smeta iščitavanju sa displeja. Pokušao sam više puta, ad-hoc, da zraknem preko moba neki tekst kad zatreba i uspeo. Valjda onda ne bi bilo problema prilikom čitanja sa 10-inčne displejčine, pojačane na max. a pritom još i kad bi tekstovi bili dobro organizovani.

U svakom slučaju, hvala na odzivu. Svako mišljenje dobro dođe.

Daka

Post by Daka » 30 May 2017, 09:00

Drugari, evo opet pitanja u vezi kindle & tekstovi problematike...
Postoji li neki programčić, neka vrsta "organizera" za tekstove pesama a koji može da se instalira na kindle OS?
Nešto što omogućava brz pristup željenom tekstu.
Kako uopšte funkcioniše pretraga i snalaženje među stranicama teksta na kindleu?

dejankuki
Ćale - moderator

Post by dejankuki » 30 May 2017, 22:04

Moje iskustvo...
ekran, najmanje 10" ... 7" je premalo... telefon je jos manji..
svi besplatni programi su.. u najmanju ruku shit.. a ovo sto se placaju.. pa ok su, ali se placaju
tekst... tj word ili bilo koji drugi tekstualni fajl je djene-djene... search cudno radi, ali PDF... uzas.. ne radi search, ne radi skrol.. tj skroluje izvestan broj i pukne... i te neke gluposti..

(e... android 4.4... tablet)
We can't be lost, 'cause we don't know where we're going
but anyway, we are all going in the same direction.

Post Reply